شیر اطمینان

شیر اطمینان

شیر اطمینان SAFETY VALVE

 

شیر اطمینان یکی دیگر از تولیدات شرکت تولیدی راد.دار می باشد.

وظیفه اصلی آن محافظت در مقابل افزایش فشار و جلوگیری از خطرات احتمالی است.

 

عملکرد شیر اطمینان

فشار بیشتر از حد مجاز به هر دلیل اتفاق بیافتد می بایست بطور اتوماتیک فشار اضافی را خارج کرده و بویلر با مخزن را حفظ می نماید.

ساختار شیر اطمینان بطور خلاصه تشکیل شده از نیروی فنری که روی سوپاپ اعمال می گردد دریچه خروج را بسته نگه داری می کند و در صورتیکه فشار  داخل مخزن افزایش یابد  بر فشار فنر غلبه کند باعث باز شدن سوپاپ شده و عمل خروج گاز یا مایع صورت می پذیرد.

جهت افزایش یا کاهش فشار فنر ، پیچ تنظیم در بالاترین نقطه قرار دادر که می توان فشار فنر را  براساس نیاز به دلخواه تنظیم نمود.

عموما” فشار فنر 5 PSI بیشتر از فشار کارکرد بویلر تنظیم میگردد.

آلیاژ فنر، قطر مفتول، قطر حلقه فنر، تعداد دور فنر، نوع عملیات حرارتی از نکاتی است که در محاسبات انتخاب فنر باید رعایت شود تا  از زنگ زدگی،خوردگی و خستگی آن محافظت گردد.

نوع آب بندی سوپاپ می تواند از نوع تفلون یا متال روی متال باشد.

  • مهم است که توسط اپراتور همه روزه عمل تخلیه بصورت دستی صورت پذیرد. برای این منظور در بالاترین نقطه دسته ای تعبیه شده که با اهرم کردن آن عمل تخلیه بصورت دستی صورت می پذیرد.

              این عمل می بایست توسط اپراتور هر روزه عمل گردد در غیر این صورت بین بوش و سوپاپ رسوب کرده  ،            شیر اطمینان فوق قادر به انجام وظیفه خود نمی باشد.

 

شیر اطمینان در مدل های مختلف توسط شرکت تولیدی راددار تولید می گردد. نوع اتصال رزوه ای و فلانچ دار در مدل های تک فنره ( تک قلو) دوفنره (دو قلو)

شیر اطمینان فلانچ دار در کلاس  150 با بدنه چدنی و در کلاس 300 با بدنه فولادی تولید می گردد. شیر اطمینان رزوه ای در کلاس 150 با بدنه برنزی و چدنی ارائه می گردد.

 

  • این محصول در شرکت تولیدی راد.دار تولید و با ضمانت یکسال گارانتی و بمدت 5 سال وارانتی ارائه گردیده است.
  • نام های دیگر آن، شیر اطمینان، سوپاپ اطمینان می باشد.